Ana sayfa Yeme - İçme Japonika Sushi

Japonika Sushi

yazan Melis Büyükerk

İstanbul’un farklı noktalarında, değişik tarzlarda sushi yiyebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Etiler’in arka taraflarında, Mustafa Kemal Merkezi civarında yer alan Japonika da bu restoranlar arasında yeni denediğimiz bir tanesi.

Japonika ile ilgili ilk dikkat çeken şey, mekanın yeri ve tarzı.

İçeri girdiğinizde oldukça sade dekore edilmiş, küçük bir restoranla karşılaşıyorsunuz. İkisi iki kişilik, ikisi dört kişilik toplam dört masa var, ama masaların yerleşimi çok iyi ayarlanmış. Yer küçük olmasına rağmen, rahat bir şekilde yemek yiyebiliyorsunuz.

Biz Çarşamba akşamı saat 18:30 civarı gittiğimiz için yer bulmakta zorlanmadık. Ama aynı anda en fazla on iki kişinin yemek yiyebileceğini düşündüğünüzde, daha yoğun zamanlarda gitmeden rezervasyon yaptırmak mantıklı olabilir.

Özellikle Etiler – Levent civarındaysanız, eve sipariş vermek de bir seçenek. Biz gittiğimizde restoran oldukça durgundu, ama siparişleri götüren kurye sürekli çalışıyordu.

Biz özellikle sushi yemeye gittiğimiz için başlangıçlarla ve Çin Yemeği menüsüyle çok haşır neşir olmadık. Başlangıçlardan sadece karides cipsi söyledik, ama ellerinde yoktu. Biz de somon sashimi, birer tane hand roll, birkaç tane de farklı sushi denedik.

Sashiminin porsiyonunda beş dilim somon var. Bu sushi restoranlarında standart bir rakam. Japonika’nın sashimi kesimi kibar ve başarılı – ilk bakışta farklı restoranlarda yediğinize göre daha ufak bir porsiyon gibi gözüküyor, ama lezzeti hiç fena değil.

Büyük külah şeklinde servis edilen ve elle yenen hand rollar İstanbul’daki sushi restoranlarında menülere yeni yeni giriyor.

Biz hand roll sevdiğimiz için uzun süredir gittiğimiz restoranlarda menüden bağımsız olarak yapıp yapmadıklarını soruyorduk. Çoğu restoran zaten olumlu cevap verse de, bu seçeneği Japonika’da olduğu gibi menülerde görmek güzel.

Japonika’da hand roll olarak somon – avokado denedik, gayet güzeldi. Elle sarılan bu sushilerin boyutu çok daha büyük olduğu için, kullanılan yosun yaprağının lezzeti ve dokusu çok önemli hale geliyor. Çünkü nori yumuşamış bir şekilde servis edildiğinde, hem ısırması çok zor oluyor, hem de sushi dağılabiliyor. Japonika’da yediğimiz hand roll çıtır çıtır ve oldukça tazeydi, mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Bunlar dışında Dragon Roll (unagi, avokado, salatalık, teriyaki, susam), Double Tuna Roll (içi ve dışı ton balığı, roka, avokado) ve Japonika’nın spesiyallerinden biri gibi gözüken Pink Roll‘u (unagi, tempura kuşkonmaz, avokado, teriyaki, wasabi mayonez) denedik.

Dragon Roll bizim için standart bir sushi, ne zaman sushi yemeye gitsek mutlaka söylüyoruz. Bu nedenle farklı restoranları kıyaslarken bizim için güzel bir çıkış noktası oluyor. Japonika’nın Dragon Roll’u gayet lezzetli, yılan balığı seviyorsanız mutlaka deneyin.

Double Tuna Roll biraz daha riskli bir tercih. Eğer sushi yerken daha çok soslardan ve içindekilerden keyif alıyorsanız, başka bir şey tercih etmeniz daha mantıklı olabilir. Roll’un hem içinde, hem dışında ton balığı olduğu için yoğun bir tat var, herkese göre değil. Bu yoğun balık tadını sevenler için de Maguro Sashimi veya Nigiri daha mantıklı olabilir.

Pink Roll da yine kişiden kişiye değişecek bir seçim. İçinde çok farklı ve yoğun lezzetler olduğu için karmaşık ve uzun bir deneyim sunuyor. Sushiyi ağızınıza attıktan sonra farklı lezzetleri aşama aşama hissediyorsunuz. Böyle bir deneyim çekici geliyorsa, hafif acı da seviyorsanız Pink Roll’u muhtemelen seversiniz. Ama sushi yiyenler arasında daha basit, daha sade lezzetleri tercih edenler de var. Pink Roll onlar için bir korkulu rüya olabilir.

Pink Roll Japonika’nın öne çıkarttığı lezzetlerden. Benim bu yazıyı yazdığım tarihte, Instagram’da paylaştıkları son on beş resmin yedisinde Pink Roll karşınıza çıkıyor. Alacağınız keyif sizin nasıl sushi tercihleriniz olduğu ile yakından alakalı, ama görünümün ilgi çekici olduğu tartışılmaz.

Bunlar dışında, Japonika’nın hem Çin, hem de Japon mutfağı açısından geniş bir menüsü var. Bu mutfakların geleneksel lezzetlerini bulabileceğiniz gibi, daha modern denemeler ve sıra dışı lezzetler de görüyorsunuz. O yüzden, mekanı tanımak ve tüm lezzetleri denemek için birkaç ziyaret gerekiyor.

Japonika’nın içki menüsü ise oldukça kısıtlı. Alkollü içecekler kısmı ağırlıklı olarak biradan oluşuyor. Kirin ve Singha gibi Doğu Asya biraları ön planda. Seçenek olarak “Kadeh Şarap” da mevcut, ama biz sorduğumuzda şarap olmadığını söylediler.

Ama dürüst olmak gerekirse bu çok sorun yaratmıyor. Japonika dekorasyon ve tarz olarak uzun uzun oturacağınız, içkili yemekler düzenleyeceğiniz bir yer değil. Burası daha çok hızlı bir şekilde, kaliteli bir sushi yermek istediğinizde tercih edeceğiniz bir restoran. O yüzden alkol menüsü açısından çok iddialı olmamaları normal.

Özellikle daha sade lezzetleri, maki ve nigirileri denemek için biz de bir kez daha Japonika’ya gideceğiz. Ama ilk izlenimlerimiz son derece olumlu. Yolunuz Etiler – Levent taraflarına düşüyorsa, sushi ve Çin mutfağı için Japonika’ya mutlaka bir şans vermelisiniz.

Instagram: @japonikasushi

Adres: Akat, Papatya Sk. No:228, 34045 Beşiktaş/İstanbul

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın