Ana sayfa Kültür - Sanat İstanbul: Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

İstanbul: Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

yazan Derin Tekin

Kış aylarında gerek soğuktan, gerek yağmurlu havalardan evde oturup kitabımızı okumayı, bir şeyler izlemeyi veya dinlenmeyi tercih edebiliyoruz ancak bir süre sonra, içinizde farklı bir şey yapma hissi uyanması çok normal. Yeteri kadar dinlendik çünkü, sıra biraz da sokaklara taşmakta 🙂 Siz de biraz dışarı çıkıp hava almak, üşümeden sosyalleşmek istiyorsanız, aşağıdaki listeye bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz! 

Şubat ayında heyecanla beklediklerimizi sizler için derledik.

Bir Delinin Güncesi – Yapı Kredi bomontiada (5 Şubat)

Akıl hastanesinden çıkıp kendini çığrından çıkmış bir dünyanın ortasında bulan bir kadın… Belki de çoğumuza çok tanıdık gelebilecek bir oyun olabilir, ne dersiniz?

China Moses – İş Sanat (5 Şubat)

5 Şubat akşamı bir diğer aktivite seçeneği de China Moses olabilir. Grammy ödüllü Dee Dee Bridgewater’ın kızı olarak da tanınan sanatçı, caz, R&B, soul ve blues repertuvarına sahip. Efsanevi caz ve blues şarkıları yorumlamasıyla ve eşsiz sesiyle caz sahnelerindeki yerini güçlendirdi. Disney yapımı “Prens ve Kurbağa“nın Fransız versiyonunda Prenses Tiana’yı ve Aslan Kral filminin en sevdiğimiz şarkısı “Hakuna Matata”yı, seslendirdiği söylemek, bazılarınızın gülümsemesine yol açabilir 🙂

Şatonun Altında – Zorlu PSM %100 Studio (10 & 24 Şubat)

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları tarafından, clown, fiziksel hikaye anlatıcılığı, grotesk oyunculuk, bufon gibi farklı oyunculuk stillerinin harmanıyla sahneye taşınan bir oyun. Macbeth’in ölümünden sonra başlayan Şatonun Altında, Macbeth’in hikayesini hiçbir şeye inanmayan ve her şeyle dalga geçen iki çamaşırcı kadının gözünden anlatıyor.

Amadeus – UNIQ Hall (19 Şubat)

Sayısız ödüllü oyun yazarı Peter Shaffer, müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin hikayesi Amadeus’u sahneye taşıyor. Başrollerini ise Selçuk Yöntem, Okan Bayülgen ve Özlem Öçalmaz paylaşıyor. Etkileyici kostüm tasarımlarıyla, oyun 1 Şubat’tan beri sahneleniyor. Biletleri tükendiği için ancak 19 Şubat’tan itibaren yer bulunabiliyor. Elinizi çabuk tutun!

Korhan Futacı – Babylon (20 Şubat)

Söz yazarı, besteci, saksafonist ve prodüktör. Daha ne olsun! Farklı farklı projeleriyle yurt içinde ve yurt dışında sayısız performans veren Korhan Futacı, enerjik, melodik, sert ve karanlık tınılarla bezeli, baş döndürücü bir konsere daha hazır!

Thurston Moore (Solo) “Spirit Counsel” with Construct – Salon İKSV (21 Şubat)

Müzik tarihinin en ilham veren gruplarından biri olan Sonic Youth’un kurucusu Thurston Moore, rock, noise ve avant-rock arasında deneyselliğiyle ön plana çıkıyor. Aynı zamanda rock müzik tarihinin en yaratıcı ve en iyi gitaristlerinden biri sayılıyor. Bu konserde kendisine KONSTRUKT eşlik edecek. Korhan Futacı, Ediz Hafızoğlu, Barlas Tan Özemek ve Umut Çağlar’dan oluşan grup doğaçlama müzik üretmek amacıyla hayata geçirilmiş ve birçok yurt dışı festivalde sahne almış. Unutulmaz bir konser olacak gibi, bizden söylemesi.

New Model Army 40th Anniversary – Zorlu PSM %100 Studio (28 Şubat)

“Outsider band” olarak ün salmış, alt-kültür akımlara ilham olan bir grup. Post-punk, folk-rock, goth gibi çok gündemimize yansımayan türlerde gezinse de, 40’ıncı yaşını dolduran ve 17 albümlük dev bir arşivi olduğunu söylemeden geçmeyelim. 

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın