Ana sayfa Kültür - Sanat İstanbul: Mart Ayı Etkinlik Takvimi

İstanbul: Mart Ayı Etkinlik Takvimi

yazan Derin Tekin

Mart ayına girerken sizin de içinizde bir hareket başlıyor mu? Kış aylarının geride kalmasıyla, doğada bir uyanış, bir kıpırtı başlıyor. Yenilenme, tazelenme kokusu etrafımızı sarıyor. Doğa gibi, insanın da yenilenmesi gerekiyor. Biz bunu günlük streslerimizden sıyrılarak, gezerek ve eğlenerek yapıyoruz! Olmazsa olmazımız ise kültür-sanat. Aslında bazen farkında bile olmadan, kültür ve sanatla o kadar iç içe yaşıyoruz ki… Yolda bize eşlik eden müzikler, gözümüzü çalan graffitiler, izlediğimiz filmler-diziler, okuduğumuz kitaplar, yürüdüğümüz sokaklar, önünden geçtiğimiz binalar derken, sürekli hayatımıza renk katan bir dünya kurguluyor çevremizde. 

Mart’ta sizin de dünyanızı renklendirebilecek birkaç önerimiz var.

Sónar İstanbul – Zorlu PSM (5-7 Mart)

Müzik, yaratıcılık ve teknolojinin iç içe geçtiği Sónar İstanbul, bu sene dördüncü yaşını kutluyor. Bu etkinlik için ayın en çok beklenenlerinden biri dememiz oldukça yerinde olur. Sónar İstanbul birçok DJ’in ve prodüktörün toplanma noktası olan ve elektronik müzik severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir etkinlik.

Yine etkinlik kapsamında gerçekleşen Sónar D+ ise profesyoneller ve ilgilileri için ilham kaynağı. Yaratıcı toplulukların yeni fikirleri, teknolojik inovasyonlar, hayaller, günümüz, geleceğimiz… Yaratıcı sektörlerin günümüzü ve geleceği nasıl şekillendirdiği keşfetmek istiyorsanız, bu kongre de tam size göre!

Instagram: @zorlu_psm

Richard Bona & Alfredo Rodríguez – İş Sanat (11 Mart)

 “Afrikalı Sting” olarak anılan basçı Richard Bona ve efsanevi yapımcı Quincy Jones tarafından keşfedilen caz piyanist Alfredo Rodríguez. Afrika ve Latin müziğinin uyumunu tatmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir gece olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram: @issanat

World Akustik 4. Kat Konserleri // Jehan Barbur – Yapı Kredi bomontiada (14 Mart)

Beyrut doğumlu vokal, söz yazarı, besteci ve prodüktör Jehan Barbur, caz dünyasının vazgeçilmez isimlerinden biri. Aynı zamanda Türkiye’nin en etkileyici caz vokallerinden bir tanesi! Yapı Kredi bomontiada’nın üst katında, harika bir atmosferde gerçekleşecek akustik konser, bize sorarsanız bahara yumuşak bir geçiş yapmak için bire bir.

Instagram: @yapikredibomontiada

Jam Session: Brek & Elz and The Cult – Salon İKSV (20 Mart)

Önce new wage, lo-fi; sonra gotik-pop, dark-wave…

Canlı performansları ile ağızlardan düşmeyenler 20 Mart’ta peş peşe sahne alacak. Unutulmaz bir akşama hazır olun. Biz kesin ordayız!

Instagram: @saloniksv

Yıl Boyu Caz: Anıl Şallıel ve Konukları “166 Days” – Babylon (24 Mart)

Ülkemizde yeni nesil cazın en önemli isimlerinden, saksafoncu Anıl Şallıel, funk ve etnik füzyon ile sahnelerin vazgeçilmez isimlerinden biri. Şallıel’e eşlik edecek sanatçılarla gece, bizi aksak ritimlerin farklı renkleriyle buluşturacak.

Konuklar: Batu Şallıel, Burak Dursun, Deniz Taşar, Ergün Şenlendirici, Furkan Bilgi, Memduh Akatay, Mustafa İpekçioğlu, Önder Focan

Instagram: @babylonistanbul

IAMX acoustic – IF Performance Hall Beşiktaş (30 Mart)

Elektronik melankolik denince ilk akla gelen Chris Corner’in solo projesi IAMX, çok özel bir konser ile İstanbul’da olacak. Sansasyonel sahne performanslarıyla tanındığını ve eserlerini bağımsız bir ruhla seslendirdiğini belirtmeden geçmeyelim. 

Instagram: @ifperformance

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın