Ana sayfa Kültür - Sanat Hasan Pehlevan: Anı(t)sal Tahribat

Hasan Pehlevan: Anı(t)sal Tahribat

yazan Melis Büyükerk

Önceki sergisinde de yıkılan şehirler, bunların insan ve tarih üzerindeki etkilerini araştıran Hasan Pehlevan, gelecek nesillere kültürel bir miras bırakabilme kaygısıyla işlerini sürdürüyordu. Son dönemlerde tarihi mekanların tahribatıyla ilgili inceleme yaparken, yapıların çok hızlı bir şekilde yok olmasına tanık olmasıyla kaygısı daha da büyüyor.

Anı(t)sal Tahribat sergisi, yıkılan veya bir şekilde kaybolmasına göz yumulan tarihi yerlerin izlerini sürüyor. Serginin amacı, yok olmuş, kaybolmuş veya yıkılmış bir tarihi yeri zihninizde canlandırmak.

Öte yandan sergi, sürekli inşaat ve kentleşmeyle birlikte gelen yapılanmayı da eleştiriyor. Bu şekilde sadece yeni inşa edilen/dönüştürülen binalar değil, ekoloji, sosyoloji, ve antropoloji gibi alanların da etkilenmesiyle, şehirlerin kültürleri yok olmaya mahkum gibi olduğunu düşünüyor.

Bence sergi, o yok olmuşluk/yıkılmış yerlerden birindeymişsiniz hissini yaratmakta çok başarılı olmuş. Adeta tahrip olmuş bir yerde, toprakların arasında arkeolojik bir alan geziyorsunuz. Bu etkinin yaratılmasında kurulumun payı çok büyük.

Tasarımını Enis Karavil’in yaptığı Anı(t)sal Tahribat sergisini 25 Ekim’e kadar Pg Art Gallery’de görebilirsiniz.

*Pg Art Gallery: Çukurcuma Cad. No. 40/1, Firüzağa, Beyoğlu/İstanbul (Galeri Pazartesi günleri kapalı)

Instagram:

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın