Ana sayfa Kültür - Sanat Grammy Ödülleri’nde Altın Gün – Yeniden Hayat Bulan Bir Müzik

Grammy Ödülleri’nde Altın Gün – Yeniden Hayat Bulan Bir Müzik

yazan Derin Tekin

Yılın en çok beklenen anlarından biri, Grammy Ödülleri açıklandı!

Tüm dünyanın gözü üzerinde olan Billie Ellish “Yılın Kaydı”, “Yılın Albümü”, “Yılın Şarkısı”, “En İyi Yeni Sanatçı”, “Yılın En İyi Pop Vokal Albümü” ödülleriyle gecenin en çok ödül alan müzisyeni oldu. Aynı zamanda Billie Ellish’in 18 yaşında olduğunu da hatırlayarak, 4 kategoride ödül alan en genç sanatçı unvanını aldığını da belirtelim.

Tüm dünyanın gözü Ellish’te olsa da, benim gözüm Altın Gün’de idi. Gece albümüyle “En İyi Dünya Müziği Albümü” ödülünün sahibi olan Altın Gün, Hollanda kökenli bir Anadolu rock grubu. Grubun isminin “Altın Gün” olmasının da elbet bir hikayesi var. Gruptan Merve Daşdemir, Bantmag röportajında şu şekilde anlatıyor: “Projenin ismini bulan da Jasper. Google translate’e “gold day” yazmış ve Türkçeye çevirmiş. Bana ilk “Bu isim olur mu?” diye sorduğunda ben, bizdeki “altın günü” konseptini biliyor sandım, meğer bilmiyormuş. Komik bir tesadüf oldu ve böylece Altın Gün isminde karar kıldık.

Avrupa’da da şehir şehir gezen Altın Gün’ü ilk defa “Gece” albümünün lansmanı sırasında Salon İKSV’de izledim. 3 gün boyunca Salon İKSV, enerjisi bitmek tükenmek bilmeyen izleyiciyle doluydu. Saz, vokal, klavye, perküsyon derken, saykedelik tınılarla adeta yeniden hayat bulan müzikleriyle ve heyecan veren sahne performanslarıyla seyirciyi içine alan bir grup…. Türkçe rock ve saykeledik harmanının uyumunu deneyimlemek, 70’ler türkülerini modern yüzüyle tanışmak için birebir bir fırsat sunan Altın Gün’ü bir sonraki konserinde kaçırmamanızı öneririm.

Altın Gün ile tanışmak veya anılarını tazelemek isteyenler için: Spotify

Grammy Ödülleri’nin tamamına göz atmak isteyenler için: Grammy.com

Bantmag röportajını merak edenler için: Bantmag

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın