Ana sayfa ÜlkelerFransa Fransız Rivierası – Part II

Fransız Rivierası – Part II

yazan Melis Büyükerk

Fransız Rivierası’ndaki seyahatimiz dolu dolu geçti, her gün ayrı bir yere gittik. Dolayısıyla gün gün anlatmak daha rahat olacak diye düşündüm, bir hafta kaldığımızı göz önünde bulundurursak biraz uzun bir yazı olabilir, baştan uyarıyorum. O yüzden iki ayrı bölümde okuyabilirsiniz.

Hepsini okumak istemeyenler için de en altta bence gidilmesi gereken yerlerden oluşan bir özet hazırladım 🙂

Part-2

4. gün

Dördüncü günümüzde Nice’ten yaklaşık 20 dakika uzaklıktaki Antibes’e gittik. İlk olarak Hotel du Cap-Eden-Roc’ta kahvaltı yaptık ve oteli dolaştık. Otel gerçekten çok keyifli, kocaman bir bahçesi ve mükemmel manzarası var. Denizin üzerinde bir restoranı var ama kalabalık oluyor. Dolayısıyla, özellikle dışarıdan gelip yemek yemek isterseniz rezervasyon yaptırmalısınız. 

Sonrasında Antibes’i dolaştık ama bence burada pek bir şey yok. Bu yüzden, çok zaman kaybetmeden Cannes’a doğru yola çıktık. Öncelikle, Le Notre’de kahve içtik ve tatlı yedik. Yediğimiz tatlılar genel olarak güzeldi ama özellikle frambuazlı milföy inanılmazdı! Sonrasında Cannes’ı baştan sona dolaştık, zaman nasıl geçti ne kadar yürümüşüz hiç anlamadık.

Akşam Nice’e dönerken Mougins’e uğradık. Burası Eze’i andırıyor ama daha minik. Ayrıca buradaki dar sokaklar arasında sanat galerileri ve atölyeler bulunuyor. Köyün sokaklarında dolaşmak çok keyifli… O kadar küçük ki kaybolmak imkansız, her seferinde daha önce olduğunuz bir yere çıkıyorsunuz.

Tahmin edersiniz ki bu kadar küçük bir yerde, akşam yemeği için çok fazla seçenek yok. Yanlış hatırlamıyorsam 4 tane restoran var. Biz La Mediterranee’de yemek yedik. Burada gurme yemekler var ama fiyatları uygun. Biz ıstakozlu ravioli yedik, gayet lezzetliydi.

5. gün

Sonraki gün gittiğimiz yer ise; Saint-Paul-de-Vence. Burada da sokaklar daracık, yokuş yukarı, merdivenli ve her taraf çok keyifli… Tatlı mı tatlı dükkanlar, butikler ve sanat galerileri var. Biz Ağustos sonuna kadar süren bienali gezme fırsatı yakaladık, gerçekten çok güzeldi. Yalnızca fazla kalabalık olduğu için biraz rahatsız olduk. 

Akşam da Le Vieux Moulin’de yemek yedik. Yeşilliklerin arasında çok tatlı, özel bir masada oturduk. Burrata çok güzeldi ama risotto bizim damak zevkimize pek uymadı.

6. gün

Sabah yine Boulangeri Blanc’a gittik. Servis yine çok kötü, ekmekler yine çok güzeldi. Kahvaltıdan sonra Saint-Jean-Cap-Ferrat’da yer alan Beach Passable (Passable Plage)’ye geldik. Bana sorarsanız burası denizi en güzel olan yerlerden bir tanesi. Aynı zamanda yemekleri de çok başarılı. Özellikle enginar salatasına bayıldım! Plajın içerisinde bir de butik var, içerisinde çok zevkli parçalar bulunuyor.

Akşam yemeği için yine Nice’te Le Bistros des Vivierse’ye geldik. Burası da minik bir restoran ve yemekleri çok başarılı. Özellikle balık ürünleri üzerine bir menüleri var ama balık dışında yemekler de bulabilirsiniz. Biz deniz ürünleri tercih ettik, yediğimiz tüm balıklar gerçekten çok güzeldi.

7. gün

Yedinci günümüzde yine İtalya’ya gittik. Bu sefer sınırdan hemen sonra Ventimiglia’da yer alan Balzi Rossi’ye geldik. Burası İtalya’nın en iyi plaj ve restoran kombinasyonlarından biri seçilmiş. Aslında minicik bir plaj… Dört-beş masalık da bir restoran kısmı var. Yemeklerin hepsi gerçekten çok güzel! Biz neredeyse menüde olan her şeyi söylediğimiz için bir sürü farklı tat denemiş olduk, hepsi lezizdi.

Akşam La Petit Maison’a gittik. Burada rezervasyon yaptırmak ayrı bir dert, yemek söylemek ayrı bir dert ve hizmet çok da başarılı değil. Ancak, yemekler o kadar güzel ki masaya geldiği anda her şeyi unutuyorsunuz.

8. gün

Bu sefer kahvaltı için Les Delices de l’Opera’ya geldik. Kırmızı meyveli ve nutellalı Belçika usulü waffle gerçekten muazzamdı. Onun dışındakiler de güzeldi tabi.

Sonra Nice’te biraz dolaştık. Opticien Createur adında bir gözlükçüye girdik. Burada müthiş tasarım gözlükler vardı. Bir sürü gözlük beğendim ama ne yazık ki hiçbiri bana yakışmadı.

Biraz daha dolaştıktan sonra eve gidip, toparlanıp havaalanına doğru yola çıktık. Böylece seyahatimiz bitmiş oldu…

Özet olarak;

Gidilecek yerler:

 • Cosi (Nice’te bir dükkan)
 • Monte Carlo
 • Casino de Monte Carlo
 • San Remo (burada Cumartesi günleri pazar var)
 • Villefranche
 • Rothschild Villa ve Bahçeleri (Saint-Jean-Cap-Ferrat)
 • Eze (hem köy hem de egzotik bahçeler)
 • Nietzche yolu (Eze)
 • Cannes
 • Mougins
 • Saint-Paul-de-Vence
 • Beach Passable
 • Opticien Createur (Nice’te gözlük dükkanı)

Yiyecek:

Otel:

İlginizi Çekebilir