Ana sayfa Ülkelerİtalya Floransa

Floransa

yazan Melis Büyükerk

Floransa’ya babamın kuzeninin düğünü için bir Perşembe-Pazar gittik. Dolayısıyla, yine bir düğün telaşı içerisinde (Cancun’da olduğu gibi) tam anlamıyla her yeri gezememiş olabiliriz. Ama düğünümüz iyi geçti, çok güzel yerlere gittik ve çok lezzetli yemekler yedik, o yüzden çok keyifli bir seyahatti.

Biz Palazzo Tolomei Rezidenza D’Epoca’da kaldık. Burası 16. yüzyıldan kalma bir villa. Palazzo’nun ilk sahipleri Medici ailesiyle de iş ilişkileri olan Taddeis ailesiymiş. Taddeis ailesinin tanınmasının en önemli sebeplerinden biri, 1505 yılında sanatçı Rafaello Sanzio’yu misafir etmeleriymiş. Ayrıca, Michelangelo da Taddei ailesi için çalışmış. Bu iki önemli sanatçının da Taddei ailesi için yaptığı eserler farklı müzelerde sergileniyormuş.

Otel arada başka ailelere de satılmış ama son sahipleri isminden de belli olacağı gibi, o zamanların zengin tüccarlarından, Tolomei ailesiymiş. Ancak Guccio Tolomei diplomatik bir göreve gittiğinde, bir kadının peşine takıldığı için tüm aile Medici ailesi tarafından dışlanmış ve bu sebeple zayıflamaya başlamış. 1850’de de Palazzo, Marki Giovanni Garzoni Venturi’ye satılmış.

Otel çok etkileyici, her köşeden başka bir sanat eseri karşınıza çıkıyor. Heykeller, freskler, resimler… Aynı zamanda odaları da çok güzel. Otelin kocaman bir kapısı var, akşam kapıyı açarken bile çok etkileniyorsunuz.

Floransa deyince akla gelen en önemli yerlerden biri tabi ki Michelangelo’nun ünlü David heykelinin de bulunduğu Galleria dell’Academia. David heykeli 1501-1504 yılları arasında Michelangelo tarafından 5.17 metre yüksekliğinde mermerden yapılmış. Devasa David heykelinin yanı sıra, müzenin kendisi de çok etkileyici ve muhteşem koleksiyonlar barındırıyor. Floransa’ya gittiğinizde buraya kesinlikle uğramalısınız. Bizim yanımızda müzelere asla girmeyen, çok sıkılan biri olsa da özellikle buradan çok etkilendi (biz bile şaşırdık).

Kesinlikle gitmelisiniz diyeceğim bir başka müze de, Sandro Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu tablosunun bulunduğu, Le Gallerie Degli Uffizi. Bu müzenin bulunduğu bina, döneminin çok önemli sanatçı ve mimarlarından biri olan Giorgio Vasari tarafından dizayn edilmiş ve 1560’ta kurulmuş. Uffizi’de Botticelli, Michalengelo, Caravaggio gibi isimlerin eserlerini bulabilirsiniz.

Hem Galleria dell’Academia hem de Le Gallerie Degli Uffizi, Salı ve Pazar günleri sabah 8:15 ile akşam 6:50 arası açık. Academia’da online bilet alırsanız yaklaşık 18.50 Euroya denk geliyor, ama gidip alırsanız bilet fiyatı 12 Euro. Tabi orada saatlerce sıra bekleyebileceğinizi unutmayın. Uffizi’de ise giriş 20 Euro (online alırsanız yine daha fazla oluyor) ama Kasım-Şubat arası 12 Euro.

Piazza Duomo çok güzel, aynı fotoğraflarda gözüktüğü gibi gerçekten. Gündüz ayrı, akşam ayrı bir etkisi oluyor. Zaten sokaklarda akşam dolaşmanın keyfi bir başka. Aydınlatmalar çok başarılı, mimariyi ön plana çıkarıyor, ayrıca dolaşırken karşınıza çıkacak bar ve pub tarzı yerler de güzel.

Yemek için aklımda özellikle iki yer kaldı. Bunlardan birincisi Restaurant Buca Mario. Düğün ekibi ile burada bir yemek ayarladık. İlk girdiğinizde daracık, minicik bir restoran fakat arka tarafta özel davetler için bir odaları var. Buraya size özel bir garson veriyorlar ve tüm yemek boyunca size o yardımcı oluyor. Yemekler çok başarılıydı, servis çok iyiydi ve oda çok güzeldi. Yemekler bittikten sonra bile uzunca bir süre orada kaldık. Diğer restoran ise, Cantinetta Antinori. Burası da yine küçük bir restoran ve çok kalabalık oluyor ama yemekleri muazzam.

Floransa’da alışveriş yapmak isterseniz The Mall Luxury Outlets’e gitmenizi öneririm. Burada birçok markanın ürünlerini uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Burası haftanın her günü saat 10:00 ile 19:00 arasında açık.

Otellere benim kadar düşkünseniz Villa San Michele’yi görmelisiniz. Burası Belmond otellerinden bir tanesi. Manzara muazzam, tepeden Floransa’ya bakıyor. Aynı zamanda, yemyeşil ve çiçeklerle dolu bir bahçesi var. Ben gördüğüm ilk anda buraya bayıldım, o kadar beğendim ki aylar sonra ilk defa burada keyifle piyano çaldım. Servis çok güzel, çalışanlar güleryüzlü…

Four Seasons Firenze de müthiş bir otel. Burası San Michele’ye göre kocaman. Çok büyük bir bahçesi var, bahçenin çeşitli yerlerinde oturacak yerler, farklı farklı türlerde ağaçlar ve heykeller bulunuyor. O yüzden bahçede dolaşmak çok zevkli. Onun dışında saat beşte ikramlar başlıyor.

Daha önceden bahsettiğim gibi biz Floransa’ya düğün için geldik. Bu arada, düğünün yapıldığı yerin adı Castello di Vincigliata. Burası da mükemmel bir kale, normalde burada ne olduğunu bilmiyorum ama çok güzel bir yerdi gerçekten. Dolayısıyla, Floransa’yı tam anlamıyla gezememiş olabiliriz ama kısa zamanda birçok yer görme imkanımız oldu ve gördüğümüz kadarıyla buradan çok etkilendik.

Bu yazıda geçen yerleri özetleyecek olursak;

Otel:

Restoran:

Gezilecek yerler:

İlginizi Çekebilir

1 comment

Evinizden Takip Edebileceğiniz Etkinlikler - Smile and Travel 17/03/2020 - 17:31

[…] Galleria degli Uffizi (Floransa) […]

Cevapla

Bir Cevap Yazın