Fiskardo

yazan Melis Büyükerk

Fiskardo köyü bana sorarsanız Kefalonya’nın en güzel bölgesi. Burası daracık sokakları, renkli mimarisi, yan yana zevkli döşenmiş kafe, bar ve restoranları, (bence) adadaki en şık butikleriyle çok neşeli bir yer! Limanın girişinden köyün içerilerine doğru dolaşmak, daha doğrusu kaybolmak çok keyifli… Önünüze her an başka renk bir bina çıkabiliyor.


Tabi burası sadece renkli binaları olduğu için adanın en beğendiğim kısmı değil. Buradaki restoranlar, kafe ve barlar da çok keyifli. Öncelikle burada sadece deniz ürünleri olan restoranlar yok. “Kefalonian food” olarak geçen restoranlar da var. Bu tarz restoranlarda tavuk, et, domuz yemekleri de bulmak mümkün.

Fiskardo’da iki restoran bizim dikkatimizi çekti: Elli’s ve Tassia. Daha doğrusu gitmeden önce biz bu ikisini duymuştuk.

Kefalonya yazısında bahsettiğim gibi biz sadece Tassia’ya (iki sefer de akşam yemeği için) gittik. Kefalonya’da en çok bilinen restoranlardan olduğu için fazla turistik olabileceğinden çekinsek de ilk gittiğimizde çok beğendiğimiz için, ikinci sefer aynı yerde farklı tatlar denemek istedik. Yunan mutfağı olan bu restoranda her türlü yemek bulunuyor ama biz sadece deniz ürünlerinden yedik. İlk gittiğimizde ortaya bir balık, salata ve birkaç meze (benim favorilerim: caciki, horta, saganaki ve kalamar) söyledik. Balık gerçekten de beklediğimizden daha bile iyiydi, çok güzel pişmişti.

İkinci gittiğimizde ise daha kalabalıktık. Bu sefer de karavidalı spagetti ve ıstakoz yedik. Tahmin edersiniz ki fiyatlar bu defa biraz arttı. Bu arada yemeklerin sonunda ikram ettikleri tatlı ve likör gerçekten lezizdi! Tatlıyı ılık bir şekilde getiriyorlar (tatlının adı ‘bougatza’, menüde  yok ama her yemek sonunda getiriyorlar zaten), likörün tadı güllü gibi gelse de aslında oradaki bir bitkiden (‘arbororiza bitkisi’) yapılıyormuş. 1972’de açılmış bu restoranda yıllardır aynı likörü yapıyorlarmış.


Fiskardo’nun bir başka güzel yanı da en güzel butiklerin (gerçi o da 1-2 tane) burada bulunması. Butiklerin yanında doğal ürünler satan bir dükkan da var, orayı beğendik ama (muhtemelen Fiskardo turistleri çok çektiği için) ürünleri çok pahalı. Onun dışında, Yunan tasarımcıların ürünlerini satan Ana Marias bence tüm adadaki en şık ürünlere sahip butik. Burada tasarım şapka ve çantalardan tutun takılara, her türlü ürünü bulabilirsiniz. Fiyatlar burada da hafif pahalı ama sahibiyle biraz sohbet ederseniz göstermelik bir indirim yapıyorlar.

Daha önce bahsettiğim gibi burada minik kafe ve barlar da bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Theodora’s. Küçük balkonu çok keyifli. Ancak, balkonda yer bulabilmek için biraz erken gitmek gerekiyor, eğer aşağıda oturmayı tercih ederseniz çok acele etmenize gerek yok.


Kefalonya’ya gidiyorsanız Fiskardo’yu görmeden sakın dönmeyin! Hava çok sıcakken sokaklarda dolaşmak biraz bunaltıcı olabilir, bu yüzden buraya gitmek için en güzel zaman akşamüstü. Akşamüstü içinizi açan sokaklarda dolaştıktan sonra gidip kahvenizi/içkinizi içip sonrasında da güzel bir yemek için doğru adres. Adada genellikle ulaşım arabayla olduğu için Fiskardo’da kalmayı da düşünebilirsiniz bence. Eğer fiyat konusunda esnekseniz Emelisse Hotel güzel bir seçenek olabilir.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın