Ana sayfa Kültür - Sanat Ne İzlesek? – Öneri Listesi #2

Ne İzlesek? – Öneri Listesi #2

yazan Tutku Uyarağalar

Online platformların sayısı gün geçtikçe artıyor. Her türlü yerli/yabancı yapıma erişimimiz daha kolay hale gelmeye başladı. Eskiden televizyonların ya da evimizdeki DVDlerin bize sunduklarıyla yetinmemiz gerekirken artık kocaman bir penceremiz var dilediğimizi izleyebileceğimiz. MUBİ Türkiye de bu platformlardan bir tanesi. Nuri Bilge Ceylan’dan Agnés Varda’ya, Federico Fellini’den Wes Anderson’a bir çok “auteur”ün dünyasına kolayca girebiliyoruz. İçinde özenle seçilmiş yerli ve yabancı filmleri barındıran platformda genellikle festivallerden ödüllerle dönen, bağımsız ve kült olarak adlandırılabilecek eserler yer alıyor. İçeriklerin çeşitliliği ve listelerin kolaylığı ile ister sevdiğiniz bir yönetmenin seçkisini tamamlayabiliyor, isterseniz belli festivallerin markajına girmiş filmlere göre kendi kategorinizi belirleyebiliyorsunuz.

Karantina günlerimi geçirirken beni çok mutlu eden bu platformdan 5 filmi önermek istedim.

Veronique’in İkili Yaşamı // La Double Vie De Véronique

Kieslowski’nin yönettiği “Véronique’in İkili Yaşamı”, birbirinden uzak iki ülkede yaşayan Polonyalı Veronika ve Fransız Veronique hiç tanışmamış iki genç kadındır fakat ilginç bir biçimde birbirlerinin hayatlarını büyük ölçüde etkileyeceklerdir.

Moonrise Kingdom

Wes Anderson’ın yazdığı ve yönettiği, Tilda Swinton, Edward Norton, Bruce Willis, Frances McDormand gibi güçlü bir kadronun başrollerini paylaştığı film 2 gencin birlikte kaçmasının ardından yaşadıkları kasabanın halkının peşlerine düşmesini konu alıyor. Wes Anderson’ın her bir sahnesini dakikalarca seyredilebilecek bir manzaraya çevirdiği eser 2012 yılında Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olma özelliğini taşıyor.

Tatlı Hayat // La Dolce Vita

Federico Fellini’nin dünya sinemasına bir armağanı olan bu film yıllardır sinemanın en önemli yapıtaşlarından biri olarak gösteriliyor.  1960 yapımı siyah-beyaz filmde Marcello isimli bir gazeteci, aslında hayal ettiğinden uzakta, koşullar sebebiyle Roma sosyetesinin heyecan verici atmosferinde bir nevi magazin haberciliğiyle yetinmek zorunda kalıyor ve bu heyecanın içinde savrulurken onun macerasına tanık oluyoruz.

Sarmaşık

Tolga Karaçelik’in bir gemide mahsur kalan 5 gemici ve 1 kaptanın hikayesini konu alan bu filmi, bir Türkiye simülasyonu gibi karşımıza çıkıyor. Farklı hikayeleri olan karakterlerin arasında yaşananlar, güç kavgaları ve farklı bakış açıları bizleri bekliyor.

Uzak

Nuri Bilge Ceylan’ın 2003 Cannes Film Festiveli’nde Büyük Ödül’ü kazanan eseri hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen Yusuf ile yaşadığı hayatın kendisini beslemediğini düşünen Mahmut’un hikayesini konu ediniyor.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın