Ana sayfa Hayvan Dostu Can Dostlarımız ve Mental Sağlığımız

Can Dostlarımız ve Mental Sağlığımız

yazan Tutku Uyarağalar

Evcil hayvanlarla yaşayan insanlara hayatı başka bir canlıyla paylaşmanın faydalarını soracak olsak bize sonsuza kadar uzayan bir liste yapabilirler diye düşünüyorum. Sevme ve sevilme ihtiyacımız en yoğun şekilde karşılandığı, derin bir bağ kurduğumuz bu ilişki tipi belki de en yüksek seviyede bizi besleyen ilişkilerden bir tanesi.

Fizyolojik olarak bir evcil hayvan ile hayat paylaşmanın sayısız yararını senelerdir doktor ve veterinerlerden dinliyor, şanslıysak da bizzat deneyimliyoruz. Peki, bu güzel dostlukların bizim mental sağlığımız üzerinde nasıl bir etkisi oluyor?

Öncelikle bir evcil hayvan ile yaşamanın kesinlikle insana sorumluluk duygusu verdiğini söyleyebiliriz. Bu sorumluluğu hem kendimize karşı olan sorumluluğumuz hem de dostumuza olan sorumluluğumuz olarak tanımlamak doğru olacaktır. Yapılan araştırmalara göre evcil hayvanlar ile yaşayan bireylerin sağlıklarına daha çok önem gösterdikleri ve özellikle kronik hastalığı bulunanların tedavilerini daha ciddiye aldığı ortaya çıkmış.

Bir evcil hayvanla yaşamak stres ve kaygı seviyemizde ciddi düşüşlere sebep olurken aynı zamanda yalnızlık duygumuzu da kontrol edilebilir bir seviyede yaşamamıza yardımcı olur. Özellikle şu an içinde bulunduğumuz gibi zor ve yalnız olunması gereken zamanlarda koşulsuz bir sevgi aldığımız ve gösterdiğimiz canlılarla bir yaşamı paylaşmak büyük ölçüde koruyucu bir işleve sahiptir.

Çoğunlukla hayvan dostlarımız bizim hissettiğimiz duygulara tahmin ettiğimizden daha fazla hakimdir. Üzüldüğümüzü fark ettiklerinde bizimle olan iletişimleri de daha yoğunlaşır. Yine yapılan araştırmalarda da hayvanlarla bir arada olmanın kan basıncını düzenlediği ve sakinleştirici bir etki yarattığı kanıtlanmıştır.

Evcil hayvan sahibi olmanın sosyal kaygı seviyesini düşürme üzerinde de bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, köpeğinizle dolaşmaya çıktığınızda, başka köpeklerin sahipleriyle diyalog kurmak ve sohbet etmek çok daha kolay bir hale gelebilir. Sürekli sosyal temasta bulunmak kişilerin sosyal ortamlarda yaşadığı korkuyu azaltacak ve onların kendilerini daha iyi hissetmesine yol açacaktır.

Çoğunlukla kurduğumuz ikili insan ilişkilerinde karşı taraftan gelecek sevgi ve ilginin belli kriterlere bağlı olduğunu düşünürüz ve hareketlerimizi bazen istemediğimiz biçimlerde filtreleriz. Oysa evcil hayvanlarımızla bu filtreye hiç ihtiyacımız yoktur. Karşı taraftan oldukça güçlü bir iyileştirici etken olan koşulsuz sevgiyi her zaman görebilir, gösterebiliriz. Yargılanmadığımız ve sadece sevgi üzerine kurulmuş bu ilişki hem güven verici hem de ruhu besleyicidir.

Sözün özü, bir hayvan ile dost olmak, yaşamı paylaşmak hem sağlığımız için bulunmaz bir nimet hem de oldukça koruyucu güçtür. Özellikle COVID-19 salgını süresince, hayvanlardan insanlara virüsün bulaştığına dair kulaktan dolma ve tamamen asılsız bilgilere inanmak yerine dostlarımıza sarılalım ve şansımızı fark edelim.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın