Ana sayfa Kültür - Sanat Cadılar Bayramı Film Önerileri

Cadılar Bayramı Film Önerileri

yazan Siren Tekin

Yeni bir Cadılar Bayramı’na daha hoş geldiniz!

Bu sene önceki seneler gibi kapı kapı şeker toplayarak geçemeyecek maalesef, ancak hala kostümlerimizi giyip ekranlarımızın karşısında güzel bir vakit geçirebiliriz!

Bu yazıda, bence Cadılar Bayramı için seçilebilecek en uygun yönetmenlerden biri olan Tim Burton’ın farklı filmlerini ve animasyonlarını sıralamak istiyorum. Tim Burton karanlık ve gotik temasıyla ilginç konuları, korkuyla karışık duygusal sahneleri ve grafik görselleriyle izleyicilerine adeta bir şölen yaşatıyor. 

Cadılar Bayramı gecesini keyifli geçirmek için Tim Burton’ın yapımcılığını üstlendiği, benim de çok sevdiğim 5 film şöyle:

Beetlejuice / Beterböcek (1988)

Yılların eskitemediği, her izlediğinizde aynı coşkuyu hissettiğiniz bir film! Ölen bir çiftin evine, tek çocuklarıyla bir aile taşınır ve eski evi yeniden dekore etmeye karar verirler. O evde hala hayalet olarak yaşamaya devam eden ölü çiftimiz ise, yeni gelen aileyi evden kaçırmak için son çare olarak öteki dünyada hoş karşılanmayan hortlak Beterböcek ile anlaşır ve çeşitli korkutma teknikleri denemeye başlarlar. Beterböcek ailenin kızı Lydia ile evlenme planları yapmaya başlayınca işler biraz değişir.

Edward Scissorhands / Makas Eller (1990)

Komedi, dram, romantizm; ne ararsanız bu filmde var. Bir mücit, Edward’ı yaratır ancak süreç tamamlanamadan ölünce elleri yerine makas monte edilir. Edward’a yardımcı olmaya çalışan bir kapı satıcısı, evini kendisine açar. Zamanla mahalledeki kişilerin saçlarını ve bahçelerini düzenlemeye başlar. Yavaş yavaş ise evin kızı Kim’e aşık olur. Kim’in erkek arkadaşının durumu fark etmesi ve ellerinin yerinde makaslar olması sebebiyle yaşanan kazalar sonucu başı beladan kurtulmaz.

The Nightmare Before Christmas / Noel Gecesi Kabusu (1993)

Cadılar Bayramı Kasabası sakinleri, Cadılar Bayramı’nın da herkes tarafından kutlanan, Noel gibi sükseli bir bayram olmasını ister ve kasaba kralı “İskelet Jack” bu amaç için çalışmaya başlar. Yarı müzikal halinde devam eden bu animasyon, özellikle görsel grafikleriyle oldukça keyifli zaman geçirmenize olanak sağlıyor.

Corpse Bride / Ölü Gelin (2005)

Ölü Gelin, düğün gününde ölen ve aşık olduğu adamı kovalayan bir kadının hikayesi. Animasyon olan bu film, hem dramatik hem de romantik sahneleriyle izleyicilere duygu yüklü dakikalar yaşatıyor.

*Ünlü şarkıcı Halsey’nin bu sene kostüm tasarımı olarak kimi örnek aldığını tahmin etmek ister misiniz? Instagram hesabına bir göz atın!

Frankenweenie (2012)

Frankenweenie için Frankenstein’ın köpek animasyonu desem yanlış olmaz diye düşünüyorum. Ölen köpeği Sparky’i elektrikle canlandıran Victor’ın maceralarını konu alan film, siyah beyaz olarak izleyicileriyle buluşuyor.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın