Ana sayfa Kültür - Sanat Evde Yapılacaklar #46528: Belgesel İzlemek

Evde Yapılacaklar #46528: Belgesel İzlemek

yazan Siren Tekin

Evimizde oldukça fazla zaman geçirdiğimiz bu zamanda, aktivite olarak akla ilk gelen şeylerden biri herhalde Netflix olur. Dizi ve filmleri bitirdiğimiz, yeni şeyler beklemekle geçen bu zamanımızda, Covid-19 ile beraber sağlık, sürdürülebilirlik ve çevrecilik daha da önem kazandı. Bununla beraber belgeseller de bu dönemin vazgeçilmezi haline gelmeye başladı.

Belgesel deyince aklımıza hep hayvanlar gelir ama diğerleri? Ben de size, Neflix’te bulabileceğiniz, hayvanlar dışındaki, favori belgesellerimden bazılarını paylaşmak istedim. Paylaştığım liste genellikle suç belgesellerini içerse de (evet çok seviyorum!), sizi etkileyeceğini düşündüklerimi paylaşmaya çalıştım:

Athlete A

Bir çoğunuz hatırlar, 2018 yılında Amerika Jimnastik Kulüp doktoru 150’den fazla kadın jimnastikçiyi cinsel taciz etmekle suçlanmıştı. Tacize maruz kalan bazı sporcuların yaşadıkları ve tecrübelerini anlatan bu belgesel, süreci gözler önüne seriyor.

The Bleeding Edge // Tıbbi Suistimal

Hepimiz doktorumuza güveniriz veya ismi bilinen büyük ilaç firmalarına. Bu güven bazen fazla bir boyuta çıkar ve sorgulamadan veya araştırmadan önerileri kabul ederiz. Bu belgeseli izledikten sonra, kendi iyiliğiniz için sorgulamadan hiçbir şeyi kabul etmemeniz gerektiğini göreceksiniz.

Tell Me Who I Am // Bana Kim Olduğumu Söyle

Bir kaza sonrası hafızasını kaybeden Alex, uyandığında sadece yanında olan ikiz kardeşi Marcus’u hatırlıyordur. Marcus’un anlattıklarıyla tekrar hafızasını oluşturmaya başlar, tamamen Marcus’a bağlı olarak hafızasını tekrar yaratır. Ancak ailesini sorgulamaya başladığında ve aile evlerine geldiğinde, her şeyin Marcus’un anlattığı gibi olmadığını öğrenmeye başlar ve aile travmalarını tekrar yaşar.

The Trials of Gabriel Fernandez // Gabriel Fernandez’i Kim Öldürdü

6 bölümden oluşan bu mini dizi, ihmal ve zarar sonucu hayatını kaybeden Gabriel’in hikayesini ve dava sürecini anlatıyor. Yaşananların korkunçluğu karşısında Gabriel’e denk gelmiş farklı insanların yorumları ve yaptıkları/yapmadıkları da net bir biçimde anlatılıyor. Kalbinizi kıracak bu seri, karşınıza çıkabilecek ihmalkarlığa veya zarara uğrayan çocuklara karşı daha hassas olmanıza sebep olacak. 

Jeffrey Epstein: Filthy Rich // Jeffrey Epstein: Korkunç Zengin

Bankacılık ve finans sektöründe çelışıyor olsa da, bu kadar zengin olması ve birçok ünlüyle arkadaşlık yapması kimse tarafından anlaşılamayan Jeffrey Epstein hakkında farklı zamanlarda farklı cinsel taciz ve fuhuş davaları açıldı. Gücünü ve zenginliğini kullanarak istismara uğrayan çok sayıda reşit olmayan kadın da bulunurken, yaşadıklarını anlatan bazı kadınların hikayeleri sizi çok etkileyecek.

Hot Girls Wanted // Seksi Kızlar Aranıyor

Porno diyince hepimizin aklında farklı farklı şeyler geliyor. Bu sektörde çalışan özellikle kadınlar gözümüzün önüne geliyor ancak onların durumlarını hiç düşünmüyoruz. Bu belgesel, bu sektörde çalışan kadın ve erkek farklı kişilerin yorumlarını, motivasyonlarını, beklentileriyle gerçekte olanları gösterirken, özellikle kadınlar nasıl etkilendiklerini kendi ağızlarından anlatıyor.

100 Humans

Psikoloji diyince aklınıza sayfalarca anlamadığınız yazılar yazan, yıllarca süren araştırmalar yapan kişiler canlanıyor olabilir. 100 Humans basit bir şekilde psikolojik araştırmaları anlatırken, çoğu kişinin aklında olan ve izleyenlere keyifli vakit geçirten farklı deneyleri sizlerin ekranlarınıza sunuyor.

Connected

Dünya’nın ne kadar büyük olduğunu düşünürseniz düşünün, hepimiz birbirimize bağlıyız desem ne dersiniz? Buluttan matematiğe, çöl tozundan dışkıya. Her bölümü ilgi çekici ve eğitici bu mini dizi sizi çok düşündürecek.

Down to Earth with Zac Efron

İzlanda’dan Fransaya, Porto Riko’dan Sardinya’ya. Zac Efron dünyayı gezerken sürdürülebilirlik, sağlık ve gelecek kelimelerininin önemine dikkat çekiyor. İzlerken siz de bu ülkelere gitmek isteyeceksiniz!

The Social Dilemma // Sosyal İkilem

Bütün hayatımız ekranlarda geçiyor ve bunların başında her an ulaşılabilir olan telefon geliyor. Sosyal medya ise hayatımızın odak noktasına yerleşmiş durumda. Peki bunu bir bağımlılık gibi olduğunu biliyor muydunuz? Kişilerin kontrolünden çıkan ve yapay zekanın kendi yönettiği bir sürece girdiğimizi peki? En rahatsız eden durumlardan bir tanesi ise, bizim sosyal medya araçlarını ürün olarak görürken, aslında bizim onların bir ürünü olmamız ve onlar için data olmamız. Farklı sosyal medya uygulamalarında çalışan uzmanların anlattıklarına inanamayacaksınız.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın