Ana sayfa Hayvan Dostu Köpeklerinizle Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler #1

Köpeklerinizle Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler #1

yazan Melis Büyükerk

Köpeklerimizle sağlıklı bir ilişkimiz olabilmesi için onlarla kaliteli vakit geçirmemiz çok önemli! Köpekler eğitim yaptıkça, siz onlara görevler verdikçe ve enerjilerini attıkça kendilerini daha iyi ve mutlu hissederler.

Pandemi dolayısıyla evlerde daha fazla vakit geçiriyoruz fakat pandemi olmasa da farklı sebeplerden (mesela hava koşullarına bağlı olarak) alıştığımız uzunlukta bir yürüyüş yapamayabilir, köpeklerimizin enerjilerini kolay atamayabiliriz.

Köpekler enerjilerini atmak için fiziksel aktivitelere olduğu kadar zihinsel aktivitelere de ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple size köpeklerle evde yapabileceğiniz 5 aktiviteden bahsetmek istiyorum. Onlara ayıracağınız ek birkaç saatle çok daha mutlu çocuklara kavuşabilirsiniz 🙂

1- Temel komut eğitimi

Temel komut eğitimini ister evde ister dışarıda yapabilirsiniz aslında. Köpeklerinizle “otur”, “yat”, “pati ver” gibi komutları çalışmak, onları mental olarak yoracaktır. Aynı zamanda bu, günlük yaşamınızda sizin için de faydalı olacaktır. Köpek eğitimi deyince benim aklıma gelen isim Gamze Aral. Bu yüzden, eğitim ile ilgili daha önceden yapmış olduğu bir röportajı paylaşmak istiyorum, buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, cezalandırmadan disiplin sağlamakla ilgili bu yazıyı da inceleyebilirsiniz.

2- Saklambaç

Saklambaç benim en sevdiğim oyunlardan bir tanesi! Coco’yla çok oynardık… Ama Sophie ve Pia da çok seviyor. Onlar başka bir şeyle ilgilenirken ben saklanıyorum. Sonra isimlerini söylüyorum. O kadar heyecanlanıyorlar ki! Birkaç kere oynuyoruz her gün. Sophie eskiden hiç bulamazdı, şimdi birazcık daha iyi. Pia da kendini geliştirecek diyelim 🙂 ararken hem etrafta koşuşturuyorlar hem de koku alarak bulmaya çalışıyorlar o yüzden çok faydalı bir aktivite.

3- Ödül mamasını bul!

Bunu saklambacın farklı bir versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Burada siz değil de ödül maması saklanıyor. İlk başta nispeten kolay yerlere saklayarak başlamanız daha doğru olacaktır. Köpeğiniz oyunu öğrendikçe siz de seviyeyi zorlaştırın. Böylece hepiniz için monoton bir aktivite olmaktan çıkacak ve köpeğinizi geliştirecek bir aktivite olacaktır.

Ödül maması yerine köpeğinizin sevdiği bir oyuncağı saklamayı da deneyebilirsiniz 🙂

4- Hangi elimde?

Bu oyun çocuklarla da oynanır ya hep. Elinize bir ödül maması alın, ellerinizi karıştırın ve köpeğinize uzatın. Bakalım ödül mamasının hangi elinizde olduğunu bulabilecek mi 🙂 ilk başta daha kolay başlayıp gidererek zorlaştırmak köpeğinizin oyuna alışmasını sağlayacaktır.

5- Topla oyunlar

Köpekle aktivite deyince akla ilk gelen şey sanırım top oynamak. Bizimkiler o kadar çok seviyor ki söylemeden geçmek istemedim. Özellikle Pia ile uzun uzun oynuyoruz (Sophie araya girip oyunumuzu bozarak topu kaçırana kadar). Hatta bazen Pia kendi kendine de topuyla oynayarak vakit geçirmekten hoşlanıyor. Artık o kadar farklı top çeşidi var ki, eminim siz de çocuğunuza uygun bir tane bulabilirsiniz.

Daha fazla aktivite için: Köpeklerinizle Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler #2

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın